تبلیغات
منتظر یار - آزادی ،آزادی بیان و
سه شنبه 9 خرداد 1391

آزادی ،آزادی بیان و

   نوشته شده توسط: محمد نویدی    

تاریخ آزادی همانند خود آزادی تلخ و درد آور است با بررسی تاریخ میتوان پی برد که در زمانهای گذشته هر کس که مال و اموال زیادی داشت زور بیشتری داشت و بر طبقات پایین حکومت میکرد بدون اینکه برای طبقات ضعیف و زیر دستان خود حق وحقوق قائل باشند در این میان اقشار ضعیف وکم درآمد محرومیت فراوانی را تحمل میکردند.آزادی بیان به معنی عدم محدودیت در سخن گفتن و داشتن آزادی بعد از بیان عقیده است . معمولا آزادی بیان در مورد چند گروه که دارای ارزش های متقابل هستند پیش می آید یعنی زمانیکه دارای نظرات کاملا متضاد باشند آزادی بیان به وجود می آید  یعنی تضاد درمورد مذهب قومیت نزاد طبقه اجتماعی دیدگاههای اجتماعی و این قبیل موارد آزادی بیان شکل میگیرد. اما چیزی که برای طرفداران آزادای بیان مهم است این است که آیا بعد از بیان و ابراز عقیده و نظر این آزادی وجود دارد یا نه ؟ دین مقدس اسلام نیزبرای انسانها آزادی هایی داده شده است آزادی تفکر و اندیشه آزادی قلم و بیان آزادی در عقیده و اظهار آن و تمام آزادیهای اقتصادی و جنسی و ...اما مشروط بر اینکه مصالح اجتماع مسلمین را بر هم نزند.

در اینجا نظر شما را به چند آیه از قرآن جلب میکنم .(هرگز در دین اجباری نیست زیرا حقیقت از باطل و راه از چاه مشخص شده است.)

 1 این آیه نشان میدهد که در اسلام هیچ اجباری نیست و آزادی وجود دارد .(رسول خدا می فرماید همانا خدا از روی جبر پرستش نمیشود.)

2 با نگاهی به زندگی پیامبر و ائمه اطهار (ع)خواهیم دید که همگی در دوران زعامت و حکومت خویش با مخالفین و دشمنان اسلام به بحث و مناظره می نشستند از قبیل مناظره حضرت ابراهیم با نمرود و حضرت موسی با فرعون و دستیاران او که در قرآن به اینها اشاره شده است. پس به طور قطع میتوان نتیجه گرفت که اسلام با بهترین روش پیروان خود را هدایت میکند. و آنان را به تحمل آراء و عقاید یکدیگر دعوت می کند و آزادی بیان و عقیده را برای همه یک امر طبیعی میداند. امام علی(ع) می فرماید هرگز آزادی خود را به چیزی نفروشید و برده دیگری نگردید زیرا خداوند هیچکس را برده دیگری نکرده است.

3 و در یک حدیث جالب دیگر میفرمایند گروهی به فرماندهی شخصی از انصارعازم سریه و جهاد گردیدند و سپس در طول راه فرمانده مذکور به همراهان خود گفت آیا رسول خدا شما را مامور نساخته است که از من پیروی کنید؟ همگی گفتند چرا سپس او دستور داد یارانش هیزمی جمع کردند و آتشی افروختند و به آنان گفتند همینک داخل آتش شوید!سربازان در اطاعت از فرمانده دچار تردید شدند ولی سرانجام همگی به جز جوانی اعلان اطاعت نمودند آن جوان گفت صبر کنید به حضور پیامبر برگردم و در این رابطه کسب تکلیف کنم او به محضر رسول خدا(ص) شرفیاب شد و حضرت به او فرمود نباید در همه جا از فرمانده و مسئول اطاعت کرد اگر داخل آن آتش می شدید دیگر نجات نمی یافتید.

4 اطاعت از معصیت خدا جایز نیست بلکه پیروی فقط در کارهای معروف و نیک است. نتیجه پایانی از این حدیث و مطالب بالا این است که اطاعت کورکورانه و سکوت در برابر ظلم و تجاوز به حقوق دیگران باعث ستمگری های بیشتر می شود. پس برای جلوگیری از سلب آزادی به چند نکته باید توجه داشت اول اینکه برنامه های اسلامی از طریق رادیو و تلویزیون به مردم ابلاغ شود دوم اینکه دستورات اسلام در هر زمینه بدون استثناء بصورت دقیق اجرا شود چنانچه در احادیث اسلامی اجرای یک حد را از بارش چهل شبانه روز سودمندتر دانسته اند .

5 سوم اینکه با نظارت ملی و مردمی و آگاه ساختن مردم مانع هر گونه تجاوز به هر گونه حق و حقوق آنان است . چنانچه رهبر فقید انقلاب فرمودند مردم باید همیشه در صحنه باشند و مراقب هر گونه متجاوزان و منحرفین گردند.

 

             1     سوره بقره آیه 256     

2 بحارالانوارج77 ص142 ح22  

3روضه کافی ص69 نهج البلاغه نامه 31ص 929

4 مسند احمد حنبل ج1 ص 82 کنزالعمال ج5 ص 791 ش 14398

 5وسائل شیعه ج 18 ص 308 ح 4 عن رسول الله.

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

< < داغ کن - کلوب دات کام

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک